Нідерланди

 

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ
Королівство Нідерландів (Голландія) - конституційна монархія на чолі з королем (королевою). Населення - голландці.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ, ПРИРОДА
Країна розташована на північному заході Європи, межує з Бельгією і Німеччиною. Разом з Бельгією і Люксембургом входить до співдружності Бенілюкс. На півночі і заході омивається Північним морем.Площадь країни - 41,5 тис. кв. км. Під володіння Нідерландів також входять Голландські Антильські острови та острів Аруба в Карибському морі. У центрі країни протікає річка Рейн.

СТОЛИЦЯ, НАЙБІЛЬШІ МІСТА
Амстердам (Amsterdam, спочатку Amstelredam - гребля на р.. Амстел), столиця Нідерландів, важливий економічний центр, найбільший за населенням місто країни і великий морський порт. 866,4 тис. жителів (1967); з передмістями понад 1 млн. жителів (на початку 18 ст. - 100 тис. жителів; в 1920 - 642 тис. жителів; в 1946 - 769 тис. жителів; в 1958 - 872 тис . жителів).
Управління містом здійснює муніципальна рада (обирається населенням на 4 р.), його очолюють бургомістр, який призначається королем на 6 років, і 2-7 ольдерменов (Wethouders), що призначаються радою з числа її членів. Бургомістр в питаннях підтримки громадського порядку діє, як глава поліції.
Амстердам займає вигідне транспортно-географічне положення в дельті р.. Амстел, біля затоки Ейселмер пов'язаний 2 каналами з Північним морем. Завдяки каналу Нордзе приймає океанські судна. По вантажообігу (17,9 млн. т в 1968) займає 2-е місце в країні після Роттердама. Амстердам пов'язаний каналами, ж. д. і шосе з Гаагою, Роттердамом та ін містами Нідерландів і через Рейн - з ФРН. В Амстердамі міжнародний аеропорт Схіпхол (обслуговує до 8 млн. пасажирів на рік).
Частка Амстердама в національному доході країни становить 1 / 10 частину. Амстердам є одним з найбільших в світі фінансових і торгових центрів (тут відбувається до 39% банківських та жірооперацій країни; на Амстердам доводиться до 15% роздрібної та оптової торгівлі). В Амстердамі знаходяться Нідерландський банк, фондова біржа, правління найбільш великих комерційних банків: "Алгемене банк Недерланд", "Амстердам - ​​Роттердам банк" та інші, правління багатьох промислових і судноплавних компаній, торгова біржа.
В Амстердамі і передмістях розміщуються підприємства машинобудування та електротехнічної промисловості (1 / 3 зайнятих у промисловості міста); особливо розвинені авіабудування, виробництво лічильно-обчислювальних пристроїв, машинобудування (включаючи суднобудування); є хімічна (кислоти, добрива, лаки і фарби), деревообробна ( значне лісопиляння) промисловість; нафтопереробка (завод потужністю 4 млн. т на рік). В Амстердамі широко представлені швейна (з 1968 діє один з найбільших в світі центрів - Будинок одягу, зосереджують приблизно 1 / 2 обороту цієї галузі в країні), харчова, традиційно пов'язана з використанням імпортної сировини та напівфабрикатів (переробка какао, кави, тютюну, кокосового масла, а також місцевих і привізних цукрових буряків, картоплі, зерна), промисловість. Амстердам здавна відомий як великий центр гранування алмазів і торгівлі ними.
У післявоєнний період в Амстердамі спостерігається зростання числа зайнятих у сфері обслуговування (до 60% в 1968) і скорочення числа зайнятих у промисловості (за 1960-68 на 15%).
Старе ядро Амстердам - район дамби на р.. Амстел, нині площа Дам з королівським палацом у стилі голландського класицизму (колишня ратуша, 1648-55, архітектор Я. ван Кампен). У 1610-62 прориті полукольцевие і радіальні канали (усього в Амстердам близько 50 каналів, близько 500 мостів). У старому місті вздовж озеленених набережних - житлові будинки і склади з вузькими фасадами, патриціанські будинку, госпіталі, притулки, будинки гільдій і компаній 16-18 ст.; Міські ворота і вежі 15-17 ст.; Церкви - готичні (Ауде Керк і Ньіве Керк, 15-16 ст.) і з рисами класицизму (Зейдеркерк, Вестеркерк і Нордеркерк, 1-а третина 17 ст., архітектор X. де Кейсер). У 19 ст. П. І. X. Кейперс побудував в дусі нідерландської готики Державний музей (1877-85) і Центральний вокзал (1881-89). Будівля біржі (1897-1903, архітектор X. П. Берлаге) поклало початок новій забудові Амстердам, що розвивається до Ю. (плани 1902-17, архітектор Берлаге, забудова в національно-романтичному дусі, архітектор M. де Клерк та ін), З., С., З.-В. і Ю.-В. (План 1935, архітектор К. ван Естер, планування і забудова в дусі функціоналізму). Багато великих будівель 20 в. (Архітектори І. M. ван дер Мей, К. П. К. де Базелі, І. Ф. Став, В. M. Дюдок та ін.) В Амстердамі - Державний музей (див. Рейксмюсеум), Міський музей (мистецтво 19-20 ст.), Дім Рембрандта та ін музеї.
Амстердам, спочатку рибальське селище, вперше згадується в 1275. В 1300 (або 1301) отримав міське право. На час Нідерландської буржуазної революції 16 ст. посідав провідне місце серед торгових міст Північних провінцій. Приєднавшись до революції тільки в 1578, Амстердам, проте, найбільше виграв від неї. У 17 ст., В умовах економічного підйому в Голландії, став центром торгівлі та кредиту світового значення (цьому сприяв занепад головного торгового суперника Амстердам - ​​Антверпена). Слідом за створенням в Амстердам в 16 ст. біржі був заснований в 1609 розмінний банк. У 1795-1806 Амстердам - ​​столиця Батавской республіки, потім Нідерландського королівства. Новий економічний підйом (після тимчасового занепаду в 18 - початку 19 ст.), Що почався з 2-ї половини 19 ст., Був пов'язаний з розвитком капіталістичної промисловості, банківської справи, колоніальної торгівлі. Амстердам - ​​найбільший центр робочого руху в країні. Грав провідну роль у загальному страйку 1903, в лютневої страйку 1941 проти німецько-фашистських окупантів (був окупований німецько-фашистськими військами з травня 1940 по травень 1945).

ПОГОДА І КЛІМАТ
Морський, вологий. Середня температура січня - 3 ° С, липня - 18-20 ° С.

НАСЕЛЕННЯ
Є такий вислів: китайці Європи. Це про голландців. Про дивацтва цієї нації на тлі інших народів західної частини континенту. Голландці відрізняються чесністю, щирістю, а також ощадливістю, поміркованістю. Багатство ніколи не виставляється на показ. Якщо голландець входить в приміщення, то він вітається з усіма присутніми, причому це стосується не лише ділових офісів, але і магазинів, кімнат очікування, купе залізничних вагонів.

МОВА
Є голландська. Англійська мова знає буквально все населення країни. Широко поширені також французька і німецька.

РЕЛІГІЯ
50% жителів країни - католики, 37% - протестанти.

КУХНЯ
Поїсти голландці люблять, про це свідчать розміри порцій страв подаються в ресторанах. З національних блюд найбільш популярно Рісттафель - різноманітні страви з рису з м'ясом і овочами. Популярні і так звані "брууджес" - масляні кульки приготовані зі всіляких продуктів, від сиру до м'яса крабів. Улюблений суп голландців - ароматний гороховий суп на м'ясному бульйоні. Голландія славиться стравами з морепродуктів: смажений палтус, королівські устриці, креветки, мідії, омари. Популярні тартинки з сиром, шинкою і вершковим маслом. Голландія славиться високоякісними сирами, їх асортимент не дуже великий, але справжні цінителі сирів безпомилково визначають сир, приготований за всіма правилами рецептури в Голландії. Популярний спиртний напій - jenever (голландський джин). Його п'ють нерозбавленим і охолодженим. Іноді джин заважають з колою або вермутом. Дуже великою популярністю користується голландське пиво. Спиртне можна купити в будь-який час дня. Бари працюють допізна, а у вихідні дні закриваються рано вранці.

ТРАНСПОРТ
Жителі Амстердама люблять ходити пішки, віз ¬ можна, тому, що в центрі міста важко знайти місце для пар ¬ кування автомо ¬ Біля. Але можна скористатися трамваєм, автобус ¬ сом і метро. Якщо ж ви хочете скуштувати місцевої екзотики-прокотитеся на річковому катері.
Національна залізнична компанія ("NS") забезпечує перевезення пасажирів між містами країни. На численні автострадах курсують міжміські автобуси. По країні можна пересуватися автостопом. Приблизно три чверті голландців мають велосипеди і широко ними користуються. На дорогах країни велосипедистам виділені окремі доріжки, а біля громадських будівель, магазинів, музеїв відведені спеціальні місця для паркування велосипедів. Велосипед можна орендувати і на ньому подорожувати по країні. У всіх містах країни діє єдина тарифна сітка і єдині зразки квитків, тобто квитки, куплені в одному місті, дійсні в інших. Це дуже зручно, особливо для туристів, що подорожують по країні. У містах Амстердам і Роттердам дія квитків поширюється і на метро. Квиток, компостований на одному виді транспорту, дійсний протягом години на всіх видах транспорту, тобто протягом цієї години можна зробити будь-яке число пересадок в межах однієї зони міста. Для поїздки в сусідню зону треба пробити два квитки, при поїздці через одну зону треба пробити три квитки і т.д. У метро діють ті ж правила. Квитки для проїзду в Нідерландах найвигідніше купувати в тютюнових кіосках, у поштових відділеннях, на станціях метро. У цих місцях продаються квитки на 15 поїздок, вартістю 6 доларів США і на 45 поїздок, вартістю 17 доларів США. Водії міського транспорту продають квитки одинарні (0,8 доларів США), подвійні (1,6 доларів США), потрійні (2,4 доларів США), і на 8 поїздок (6,4 доларів США), тобто значно дорожче


ГРОШІ
Євро.

ВІЗА І МИТНИЙ КОНТРОЛЬ
Ввезення в країну зброї, наркотиків і тварин заборонено. На ввезення деяких предметів введено обмеження: повнолітні можуть ввести 200 сигарет, 50 сигар (100 маленьких сигар) або 50 г. тютюну; їм також дозволяється ввести 1 літр алкогольних напоїв, вміст алкоголю в яких перевищує 22 відсотки, або 2 літри алкогольних напоїв, вміст алкоголю в яких не досягає 22 відсотків (у тому числі вина). У магазинах duty-free не можна купувати більше 1 блоку сигарет або 50 сигар, більше 2 л вина, 1 л спирту, 50 г духів і 25 г туалетної води. Ввезення і вивіз іноземної і національної валюти не обмежений. Вивіз голландських квіткових цибулин з країни допускається тільки при наявності свідоцтва про стан здоров'я, виданого фітопатологичеськой службою Нідерландів. При покупці цибулин квітів не забудьте поцікавитися у продавця, чи зможете ви безпроблемно вивезти ці цибулини з країни.


ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ
Телефон - Найвигідніше користу ¬ ватися телефонами-автоматами. Для цього треба придбати телефонну кар ¬ точку. Вони продаються в газетних кіосках і книжкових магазинах. Щоб зв'язатися з Росією, достатньо набрати 007, код міста і потрібний вам номер. Новий, вигідний спосіб оплати телефонних розмов - карта Ростелеком Visa
Магазини - працюють щодня з 9.00 ранку до 17.30 - 18.00 години вечора. У вівторок і п'ятницю магазини закриваються досить пізно. По суботах продуктові магазини закриваються в 16.00 годин, інші закриваються о 17.00. З покупок рекомендується Делфтский кераміка, костюмовані ляльки, вироби з кришталю та срібла, ювелірні прикраси авангардного дизайну, дерев'яні черевички. У центрі Амстердама недорогі магазини Marks Spencer. Амстердам - ​​провідний центр алмазогранільной промисловості. Цікаві й магазини, що спеціалізуються на якомусь одному виді товарів. Наприклад, винний магазин з 70 сортами віскі та пива, магазин ліжок, гудзиків, шоколадний магазин, магазин шовку і навіть зубних щіток.
Напруга в мережі: Електрика - 220 В, вилки з двома круглими штирькамі. У готелях можуть бути окремі розетки з напругою 110 В для електробритв.