Польща

Польща. Столиця - Варшава. Населення-38,64 млн. чоловік (1997). Щільність населення - 125 осіб на 1 кв. км. Міське населення - 64%, сільське - 36%. Площа - 312 683 кв. км. Найвища точка - гора Риси (2499 м). Найнижча точка - 1,8 м нижче р.м. Державна мова - польська. Основна релігія - римсько-католицька. Адміністративно-територіальний поділ - 16 воєводств. Грошова одиниця: злотий = 100 грошей. Національне свято: День незалежності - 11 листопада. Державний гімн: "Мазурка Домбровського".

ПРИРОДА
Будова поверхні. На півночі і заході Польщі розташовуються низовини, що займають понад 3 / 4 площі країни. На півдні і південному сході вони змінюються Сілезьке-Малопольської височиною з невисокими (до 600 м) Свентокшиських горами і в основному плоскою Люблінською височиною. Ще південніше знаходяться хребти Судет і Карпат, по яких проходить південна межа Польщі.
Територію Польщі в меридіональному напрямку перетинають найбільші річки країни - Вісла з притоками Сан, Вепш і Буг (Західний Буг), а також Одра (Одер) з притоками Варта, Ниса-лужицької та Бубр. Дуже невелика територія в південній Польщі має стік в Дунай та Дністер, а на північному сході - в Неман.
Балтійське море утворює біля узбережжя Польщі Щецинський, Гданський і Віслінскій затоки, там розташовані головні порти країни - Гданськ, Гдиня та Щецін.
Фізико-географічні райони. Гірська південна межа розпадається на дві ділянки: Судети - на південному заході і Карпати - на півдні. Між ними розташований прохід Моравські Ворота - зниження, яке з давніх часів використовувалося для торговельних зв'язків між Північною і Південною Європою. Судети, розташовані вздовж кордону Польщі і Чехії, являють собою ряд невисоких гір (до 1520 м). Поблизу міст Валбжих і Клодзко в цих горах знаходиться Нижньосілезький кам'яновугільний басейн. На схід від Моравський Воріт розташовані Карпати. Ці гори в цілому вище Судет; в районі Високих Татр їх максимальна висота 2499 м. Тільки Високі Татри в Польщі мають гострі гірські піки, глибокі ущелини і льодовикові форми рельєфу в гребеневої зоні. Більш низькі ланцюги Карпат, звані Бескидами, мають округлі форми і в значній частині покриті лісами.
Північніше ланцюга гір виділяються Сілезія і Мала Польща. Обидва райони мають горбистий рельєф і добре дреніруемих дерново-підзолисті і бурі грунти. На родючих грунтах вирощують цукровий буряк, на менш родючих - жито та картопля. У Верхній Сілезії розташований один з найбільших в Європі кам'яновугільних басейнів.
Велику частину центральної Польщі займають переважно лугові Великопольське-Куявсько і Мазовецько-Подляска низовини (назва країни походить від слов'янського слова "поле"). Північніше Великої Польщі і Мазовії лежать Поморське і Мазурське поозір'я. Як і для всієї південно-східної Прибалтики, для півночі Польщі характерний рельєф, який сформувався в льодовиковий період. Величезні льодовикові язики наповзали на цю рівнину зі Скандинавії протягом довгого часу - майже мільйона років. Після того як вони розтанули, залишився товстий шар глини, піску і гравію, який тягнувся від балтійського узбережжя далеко на південь і повністю знищив сліди дольодовикового ландшафту. В кінці льодовикового періоду ріки, що утворилися від талої води, потекли до Балтійського моря через територію Центральної Польщі по широких заболочених долинах. Вони добре простежуються на рівнині. В одній з таких льодовикових долин зараз течуть ріки Буг і Вісла, а в іншій - Варта і Одра. На північ від льодовикових долин утворилися горбисті гряди широтного простягання - морени. Найбільш відомий кінцево-моренний пояс Балтійської гряди, який тягнеться на північ від Берліна, Познані і Варшави. Ця моренна гряда піднімається до висоти 300 м над рівнем моря У моренною зоні багато озер. Великі озера Снярдви і Мамри в Мазурському поозер'я - улюблене місце любителів парусного спорту і рибальства.
Річки. Одра і Вісла беруть свій початок в горах на півдні, на кордоні Польщі з Чехією і Словаччиною. Одра тече в північно-західному напрямі через Сілезію і потім на північ до Балтійського моря; її меридіональний ділянку в пониззі утворює державний кордон між Польщею та Німеччиною. У гирлі Одри на березі затоки Балтійського моря розташований порт Щецін. Вісла - головна річка Польщі; на ній розташовані стара столиця польської держави - Краків і сучасна - Варшава. У гирлі річки на березі Балтійського моря знаходиться великий порт Гданськ. Буг, самий багатоводний приплив Вісли, бере початок на Україну і на значному протязі утворює кордон Польщі з Україною і Білорусією. Більшість польських річок мають повільний плин і сильно замулені; судноплавство підтримується тільки завдяки частому проведенню робіт з очищення русла.
Через Прадолини широтного напрямку в центральній Польщі судноплавні річки країни пов'язані між собою, з річковими системами Західної Європи і з Дніпром.
Клімат. Для Польщі характерні західно-східний перенос повітряних мас і нестійка погода. Вологі і хмарні періоди часто змінюються сухими і ясними. Середні температури липня коливаються від 16 ° C на півночі Польщі до 21 ° C на південному сході. Зими нестійкі, але відносно холодні, із середніми температурами січня від -7 ° C на південно-сході до -1 ° C на північному заході. Сніг лежить до трьох місяців на рік. Ріки в холодні зими замерзають на 2-4 міс.
Середня річна сума опадів змінюється від 530 мм на рівнинах північного сходу до 1270 мм в Судетах і 2030 мм у Високих Татрах. У північній частині країни найвологішим порою року є літо; найбільше дощів випадає в липні. На півдні Польщі основна частина опадів припадає на зимові місяці.