Греція

Офіційна назва країни і географічне положення. Греція, Грецька Республіка, держава в Південній Європі, на Балканському півострові і численних островах (найбільші – Кріт, Евбея, Родос, Лесбос). На півночі межує з Македонією, Болгарією, Туреччиною, на заході – з Албанією. Площа – 132 тис. км2. Адміністративно-територіальне ділення – 52 нома.Столиця  Афіни. Час співпадає з київським.

Святкові і неробочі дні. 

1 і 6 січня, 13 і 25 березня – День незалежності Греції. Березень-квітень – тритижневий карнавал, що передує Великому посту на Пасху. Квітень-травень – Великдень. Підготовка звичайно починається у Великий четвер. 1 травня – свято праці і день проведення офіційного грецького весняного фестивалю. 15 серпня – перша Пречиста Богоматері. Всі церкви Діви Марії влаштовують служби. 28 жовтня – День ”Охі”. Святкування в пам’ять грецького опору, коли греки заявили ”охі!” (”ні!”) фашизму Муссоліні в 1940 р. Проводяться військові паради і демонстрації школярів. 25 і 26 грудня – Різдво. 

Дні святих. Греки рідко святкують свої дні народження, частіше запрошують гостей на іменини. Найбільш популярні дні святих: 1 січня – Василя, 7 січня – Іоанна Хрестителя, 17 січня – Антонія, 23 квітня – Георгія, 21 березня – Костянтина і Олени, 30 червня – апостолів Петра і Павла, 15 серпня – Марії, 30 серпня – Олександра, 17 вересня – Софії, 8 листопада – архангелів Михайла і Гаврила, 25 листопада – Катерини, 30 листопада – апостола Андрія, 6 грудня – Миколи, 9 грудня – Ганни.

Природні умови. greece 4.jpg

Приблизно 4/5 території – середньовисотні гори (найбільші висоти 2917 м, Олімп) і плоскогір’я. Береги сильно розчленовані.
Річки: Вардар, Маріца, Стрімон, Нестос та інші. Озера: Преспа, Тріхоніс. Лісами і чагарником зайнято 44 % території. Національні парки: Вікос-Аоос, Мікра-Пресна, Ета та інші.
Клімат субтропічний, середземноморський. Середні температури січня 4-12 °С, липня до 30 °С. Кількість опадів в рік від 400-700 мм на рівнинах до 1500 мм в горах. Сезони дощів – осінь і зима. У літній час дощів практично не буває.

Віза шенгенська. 

Митний контроль. Дозволене безмитне ввезення: сигарет – 300 шт. або рівну кількість тютюну; міцних спиртних напоїв – 1 л; неігристого вина – 2 л, духів – 50 г, одеколону – 500 г, чаю – 100 г; подарунків і сувенірів на суму до 170 євро, особистих речей, медикаментів (за станом здоров’я), продуктів і напоїв масою до 10 кг.Заборонене ввезення: сірників в безрозсудних кількостях і гральних карт, оскільки вони є державною монополією Греції, а також рослин в ґрунтію Заборонений вивіз: предметів, що представляють історичну і культурну цінність.


Транспорт. 

Авіатранспорт. У аеропорту самообслуговування. 
Автомобільний транспорт. Довжина автодоріг – 130 тис. км.
Залізничний транспорт. Довжина залізниць – 2,6 тис. км.
Водний транспорт. Головні порти: Пірей, Салоніки, Елефсіс.
При поїздці на таксі в нічний час (з 1.00 до 5.00) тарифи збільшуються на 50 %.

Грошова одиниця  євро.
Поза крупними містами використання кредитних карток утруднене. Можна користуватися ними на всіх островах окрім Кріту, Родосу, Міконосу і Коса. Найчастіше до оплати приймаються: Visa, Diners, Mastercard і American Express.
У кожному місті Греції є відділення банку. Час роботи з 8.00 до 14.00, вихідні дні – субота і неділя.

Валютне регулювання. 

Ввезення іноземної валюти не обмежене. Суму більше 1000 євро необхідно декларувати. Дозволений вивіз ввезеної іноземної валюти протягом року з дати в’їзду (більше року – необхідно пред’явити ліцензію банку Греції).

Соціально-політичний устрій. Глава держави – президент. Законодавчий орган – однопалатний парламент.
Економіка. Греція – індустріально-аграрна країна. Видобуток вугілля, бокситів, піритів, нікелевих руд, магнезиту. Виробництво електроенергії, в основному на ТЕС. Є підприємства чорної і кольорової металургії. Розвинені машинобудування, хімічна, нафтопереробна, деревообробна, цементна промисловість. Найбільш розвинені легка і харчова промисловість. У сільському господарстві переважає землеробство. Обробляють зернові, цукровий буряк, бавовник, тютюн. Представлені плодівництво, виноградарство. Тваринництво, рибальство.
Важлива галузь економіки – суднове господарство: з 2579 суден грецьких судновласників 984 плаває під прапорами інших країн.

Населення  10,3 млн. осіб; понад 95 % – греки. Міське населення – 62 %.

Офіційна мова  грецька. Для спілкування з туристами прийнята англійська мова.

Релігія. Близько 98 % населення Греції дотримується незалежного греко-православного віросповідання.

Національні традиції. Греки виділяються серед європейців безтурботно-філософським відношенням до життя. Чоловіки велелюбні і до того ж є чемпіонами Європи за довгожительством. У країні достатньо низький рівень злочинності, що сприяє здоровому відношенню до життя. Не дивлячись на велику кількість церков і монастирів, греки помірно релігійний народ. Практично всі відвідують церкви, але значна частина лише на Різдво і на Паску.
Грекам подобається бути на людях, на вулиці, чому сприяє клімат країни. З 14.00 до 17.00 в Греції післяобідній відпочинок, сієста. У цей час міста вимирають, магазини закриваються. З 21.00 починається нічне життя. Народ висипає на вулиці і заповнює таверни, бари і дискотеки і ”базуки” (розважальний центр, де грає жива грецька музика).
Добре виражають національний характер численні і різноманітні народні танці (сіртакі, каламатьянос, кочарі і ін.). Мабуть, немає грека, який не умів би танцювати, робить він це з великим задоволенням. Хороші відносини з греками підтримувати легко: потрібно лише дотримувати загальноприйняті правила поведінки. При відвідинах храмів і монастирів слід поважати релігійні відчуття людей і слідувати прийнятим нормам. Необхідна умова для відвідин численних церков і монастирів –скромний одяг із закритими плечима. Шорти, міні-спідниці і штани на жінках в таких випадках недопустимі. Покривати голову жінкам не обов’язково. У деяких монастирях на час відвідин туристам видають спеціальні спідниці, шаровари або халати.

Кухня.

sf-salad-0707p218b-l.jpgВпродовж своєї історії грецька кулінарія випробувала багато різних впливів, особливо арабської, турецької і італійської кухонь, але, не дивлячись на це, багато страв зберегли свою початкову своєрідність, майже не змінившись.
Закуски – невід’ємна частина будь-якої трапези. Особливо популярні закуски холодні, ”мезедес”. Дуже популярний сільський салат ”хоріатіки”: скибочки помідорів і огірків з ріпчастою цибулею, маслинами і шматочками бринзи, политі оливковим маслом. Як приправа до деяких закусок подається соус з йогурту, огірка, оливкового масла і часнику – ”дзадзікі”.
Велике місце в раціоні греків займає риба, вона подається запеченою в тісті, смаженої, під томатним або винним соусом. За грецьким звичаєм відвідувач таверни має право зайти на кухню і вибрати рибу або інший продукт, який потім приготують для нього так, як він побажає.
На грецькому столі незмінно присутній сир. Його їдять як закуску, додають в салати, використовують як начинку для пиріжків і що становить для багатьох страв.
У харчуванні греків круглий рік є овочі, фрукти і різноманітна зелень. Їжа готується на оливковому маслі. Як приправи використовуються чорний і червоний перець, гвоздика, мускатний горіх, лавровий лист, коріандр і т.д.Традиційний гарячий напій греків – міцна ароматна кава по-східному. Готують каву без добавок, пити його прийнято невеликими глотками, запиваючи холодною водою. Є декілька популярних сортів кави: ”грецька”, званий в Україні  ”турецька”, ”нескафе”, яку подають гарячою і холодною, збитою в шейкері. Холодну каву подають в стакані з соломинкою, ”турецьку” – в маленьких чашках із стаканом холодної води. 

Додаткова інформація про особливості країни і її жителів.

Розміщення. При заселенні в готель туристів просять здати паспорти адміністратору. Їх повертають в день від’їзду при здачі номера. Тому рекомендується мати при собі ксерокопію паспорта, а також візитку готелю. При заселенні слід перевірити вміст міні-бару за прейскурантом, який не обов’язково може бути в номері. Якщо вміст міні-бару не відповідає прейскуранту, слід негайно повідомити про це адміністрації. Інакше туристу доведеться сплатити вартість напоїв, що не вистачає за прейскурантом.

Покупки. Товари місцевого виробництва значно дешевше за імпортні. Супермаркетів західноєвропейського типу в Греції немає. Їх замінює безліч дрібних магазинчиків, де, на відміну від ринку, з продавцями не торгуються. Традиційні сувеніри ручної роботи – вироби місцевих майстрів (кераміка, сумки, сандалі, килими), а також хороше грецьке вино. Греція спеціалізується на оливковому маслі, оливках, сирах, сухофруктах, чаї, грецькій каві. Під час сезонних розпродажів (січень-лютий і серпень-вересень) можна придбати одяг за низькими цінами. Ціни на взуття і вироби з шкіри хорошої якості невисокі. У Афінах можна купити золоті прикраси Золотаса – єдиного грецького ювеліра, якому дозволено створювати копії прикрас з музеїв.
Телефон. Подзвонити можна як з номера готелю, так і з телефону-автомата, скориставшись телефонною картою.

Медичне обслуговування платне. 
Чайові. У розмірі 10 % вартості послуги в готелях, ресторанах, при оплаті послуг таксиста. домашніх тварин на митниці необхідно пред’явити свідоцтво міжнародного зразка про народження і здоров’я тварин. У ньому повинні бути вказані зроблені щеплення і їх терміни, особливо проти сказу. 

113007.jpg113007.jpg113007.jpg